Mezoterapia mikroigłowa dutasterydem

Mezoterapia mikroigłowa dutasterydem

Wiele kobiet i mężczyzn boryka się z nadmiernym wypadaniem włosów. Może być to spowodowane wieloma czynnikami. Aby dobrać odpowiednią metodę leczenia, należy znaleźć przyczynę problemu. Podczas konsultacji z lekarzem trychologiem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad. Następnie lekarz wykonuje trichoskopię, czyli bezbolesne badanie włosów i stanu skóry głowy. W niektórych przypadkach, pacjent  kierowany jest na badania krwi.  Określenie przyczyny wypadania włosów, pozwola dobrać najlepszą metodę leczenia, która może zahamować wypadanie włosów,.  i pobudzić włosy do wzrostu.  Jedną z metod którą wykonuje się u  pacjentów z łysieniem androgenowym jest mezoterapia mikroigłowa lekiem antyandrogenowym.

Dlaczego włosy wypadają? Przyczyny

Wypadanie włosów może być spowodowane różnymi czynnikami takimi jak: niedokrwistość z niedoboru żelaza  choroby tarczycy, choroby infekcyjne przebiegające z wysoką gorączką ( np. infekcja Covid-19), stosowanie niektórych leków. Prowadzi to wówczas do łysienia telogenowego. Dużą rolę w tym typie łysienia, odgrywa również nadmierny stres i zaburzenia hormonalne. Do osłabienia mieszków włosowych może prowadzić zmiana klimatu, pór roku i promieniowanie UV. W niektórych przypadkach to skutek niewłaściwej pielęgnacji i stosowanie nieprawidłowych środków kosmetycznych. i zabiegów fryzjerskich. Przyczyny wypadania włosów mogą mieć również podłoże genetyczne jak i hormonalne. Aby wprowadzić odpowiednie leczenie i terapie zabiegowe, należy wykonać w tym kierunku specjalne badania np. trichoskopię, badania krwi które pomogą rozpoznać przyczynę problemu wypadania włosów. 

Co to jest mezoterapia igłowa owłosionej skóry głowy

Mezoterapia igłowa to technika, która polega na podawaniu substancji czynnej bezpośrednio  w skórę głowy. Można podzielić ją na mezoterapię mikroigłową i igłową w zależności od tego, jak głęboko zostanie podana substancja. Mezoterapia igłowa skóry głowy to zabieg, który trwa około 30 do 45 minut. Często wykonywany jest w serii zabiegów , wykonywanych  raz na tydzień lub dwa tygodnie. Mezoterapia igłowa zaliczana jest do najbardziej popularnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Pomaga poradzić sobie z wieloma problemami skórnymi, dzięki czemu przynosi szybkie, ale również długotrwałe efekty. Jest metodą niechirurgiczną, jej zadaniem jest leczenie, regeneracja i poprawa wyglądu skóry.  

Można wykonać ją za pomocą kilku technik. Najczęściej stosuje się preparat wielowitaminowy, który zostaje wprowadzony za pomocą pistoletu, ponieważ zapewnia szybkie i precyzyjne podanie substancji. Preparaty, których używa się do zabiegu, mogą zawierać biotynę, minoksydyl, D-panthenol, składniki mineralne, a nawet peptydy. D-panthenol to kwas organiczny, który w mieszku włosowym przekształca się w witaminę B5. Jego zadaniem jest stymulowanie podziału  komórek macierzystych włosa i wspomaganie jego wzrostu. Wzmacnia ich strukturę oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne. D-panthenol pobudza przemiany lipidów i zapobiega nadmiernemu łojotokowi skóry głowy i przetłuszczaniu się włosów. Minoksidil to z kolei substancja, która najczęściej stosowana jest przy leczeniu łysienia androgenowego. Stymuluje mieszki włosowe do wzrostu poprzez  rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi wokół mieszka włosowego.

Okres rekonwalescencji po zabiegu jest krótki nie wyłącza pacjenta z życia codziennego. Jednak należy pamiętać o tym, aby pacjent przez 24h po zabiegu nie mył skóry głowy, nie wcierał leków miejscowych, wcierek drogeryjnych i nie korzystał do 48h z siłowni i sauny.  Efektem ubocznym zabiegu może być niewielkie przekrwienie w miejscu wykonywania zabiegu, obrzęk.

Nie wszyscy pacjenci mogą zostać poddani mezoterapii igłowej owłosionej skóry głowy. Przeciwskazaniem do zabiegu są choroby nowotworowe, autoimmunologiczne, białaczka,  małopłytkowość, czynna infekcja wirusowa lub bakteryjna. Przeciwwskazaniem do zabiegu może być również twardzina układowa, choroby z grupy łysień bliznowaciejących. Mezoterapia igłowa nie jest zalecana u kobiet w ciąży i tych, które karmią piersią.  Osoby, które mają alergie na poszczególne składniki preparatu również nie mogą być poddane terapii. Przed podjęciem leczenia należy skonsultować się z lekarzem. 

Wskazania do zabiegu mezoterapii igłowej

Mezoterapia igłowa skóry głowy zalecana jest głównie dla osób, które cierpią na nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie. Zaleca się mezoterapię skóry głowy wszystkim, którzy profilaktycznie  chcą wzmocnić cebulki włosów,  zagęścić je i zahamować wypadanie włosów.

Mezoterapia igłowa skóry głowy Jest skuteczna w przypadku wystąpienia zjawisk chorobowych takich jak łysienie androgenowe, plackowate i telogenowe. Zabieg  pomaga pacjentom w odzyskaniu utraconych włosów oraz w zatrzymaniu postępu choroby. 

Jak wygląda zabieg mezoterapii mikroigłowej dutasterydem?

Mezoterapia igłowa dutasterydem polega na podaniu pacjentowi dutasterydu poprzez mikroiniekcję leku w  skórę głowy, w miejscu, w którym występuje łysienie. Zabieg pozwala  uzyskać największe stężenie leku w mieszku włosowym.  Dutasteryd Blokuje 5-alfa reduktazę w mieszku włosowym, która odpowiada za ścieńczenie włosów i ich wypadanie. Mezoterapia igłowa dutasterydem to zabieg bezbolesny i nieinwazyjny, poprzez zastosowanie znieczulenia miejscowego bezpośrednio przed podaniem leku

Cały zabieg trwa od 20 do 30 minut. Dodatkowo nie wymaga wcześniejszego przygotowania ze strony pacjenta. Co najważniejsze, nie pozostawia również żadnych widocznych śladów. Pacjent może również wrócić do codzienny zajęć bez konieczności odbywania długiej rekonwalescencji. Włosy i skórę głowy można myć już kolejnego dnia. Nie powinno się stosować preparatów miejscowych na skórę głowy przed zabiegiem i po upływie 24h od zabiegu. Procedurę można powtarzać co 3-6 miesięcy w zależności od tego jak bardzo nasilone jest łysienie i jak szybko postępuje. Najczęściej zaleca się sesje co 3 miesiące, aby zahamować wypadanie włosów i osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Terapia podtrzymująca zwykle odbywa się dwa lub trzy razy w roku.

Jaka jest różnica między mezoterapią igłową a mikroigłową?

Mezoterapia igłowa polega na wstrzykiwaniu preparatu za pomocą strzykawki lub igły. Najczęściej odbywa się to w sposób manualny, rzadko mechaniczny. Wykonuje się go miejscowo, tam, gdzie pojawia się problem. Mezoterapia igłowa może być stosowana na twarz, oczy, brzuch, dekolt i skórę głowy. Podczas zabiegu wykonuje się mikro nakłucia, które muszą być wykonane na odpowiedniej głębokości skóry właściwej lub tkanek podskórnych. Efekt może być zależny od tego jaki preparat został wybrany. Zabieg wykonywany jest ze znieczuleniem miejscowym.

Mezoterapia igłowa pomaga w rewitalizacji oraz w głębokim nawilżeniu skóry. Spowalnia również procesy starzenia i niweluje worki pod oczami. Może być wykorzystywana do redukcji tkanki tłuszczowej i rozstępów, a także do zabiegów ujędrniających. Nie rzadko stosuje się ją jako profilaktykę łysienia, ponieważ może przynosić zadowalające efekty.

Mezoterapia mikroigłowa wykonywana jest tylko w sposób mechaniczny, ponieważ przy tym zabiegu bardzo istotna jest ilość nakłuć oraz jej głębokość. Urządzenie do mezoterapii mikroigłowej ma specjalny kartridż, który wyposażony jest w igły. Potrafią nakłuć skórę aż do 1300 razy na sekundę. Mezoterapia mikroigłowa pobudza naskórek do regeneracji. Odbywa się to za pomocą stymulacji włókien kolagenowych i elastyny zawartych w skórze. Efekty zabiegu często są widoczne natychmiast. 

Mezoterapia mikroigłowa wykorzystywana jest przy problemach z brakiem wiotkości skóry, bliznach po trądziku, rozszerzonych porach. Zabieg ma na celu zmobilizować skórę do powstawania nowych włókien kolagenowych oraz elastyny, a także do odbudowania starych. Za najbardziej precyzyjną metodę uważa się mezoterapię mikroigłową. Dzięki niej można wykonać dużą ilość nakłuć na sekundę. Jest metodą mechaniczną, którą łatwiej kontrolować w przypadku odpowiedniej głębokości. Efekty są często widoczne w krótkim czasie w zależności od miejsca zabiegu. W niektórych przypadkach proces należy powtórzyć raz na 3-6 miesięcy. 

Mezoterapia igłowa wyróżnia się tym, że wymaga dobrania odpowiedniej dawki preparatu przy użyciu igły oraz strzykawki. Stosuje się ja w najbardziej problematyczne miejsca. Aby efekty były widoczne, zabieg należy powtarzać. Trzeba również pamiętać o dawkach podtrzymujących co kilka miesięcy. 

Czy zabieg mezoterapii igłowej jest skuteczny?

Mezoterapia igłowa uważana jest za jedną z najskuteczniejszych metod w walce z łysieniem  i nadmiernym wypadaniem włosów. Dzięki nakłuciom wykonywanym podczas zabiegu,  wprowadza się pod skórę substancje odżywcze oraz leki, których zadaniem jest pobudzenie uśpionych cebulek włosów. 

Wstrzykiwany preparat działa wzmacniająco na cebulki włosów, a  kontrolowane mikrourazy pobudzają skórę do regeneracji. Dzięki temu odrastają zdrowe, mocne włosy, które pozwalają pacjentom cieszyć się z wymarzonej fryzury. Mezoterapia igłowa powinna być zastosowana w miejscach, w których są żywe mieszki włosowe. W przypadku zaawansowanego łysienia może być konieczne przeprowadzenie kilku zabiegów w odpowiednim odstępie czasowym. Mezoterapia igłowa daje pacjentom szansę na całkowite przywrócenie włosów oraz ich zagęszczenie. Aby tego dokonać, istotna jest jak najwcześniejsza wizyta u lekarza trychologa oraz wdrożenie leczenia. Metoda polecana jest dla osób, które zmagają się z łysieniem androgenowym, plackowatym lub telogenowym. 

Każdy pacjent, który zauważy u siebie nadmierne wypadanie włosów lub oznaki łysienia, powinien koniecznie skorzystać z pomocy specjalisty oraz ustalić przyczynę. Pomoże to w wybraniu najlepszej metody leczenia, “szytej na miarę”, która przyniesie zadawalające rezultaty. Warto zatem zdecydować się na nowoczesne techniki zabiegowe trychologii medycznej które wyróżniają się wysoką skutecznością. 

O Autorze

Małgorzata Fuchs

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Szkolenie specjalizacyjne odbywała w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Klinikum Dortmund, w Niemczech. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Szpitalu Naukowym Uniwersytetu w Münster oraz prywatnych centrach medycznych, tym w prestiżowej klinice przeszczepu włosów i trychologii medycznej “Hairmedic” w Dortmundzie.

Może Cię zainteresować