Łysienie plackowate – sprawdź jak je rozpoznać

Łysienie plackowate – sprawdź jak je rozpoznać

Każdy z nas marzy o gęstych, lśniących włosach. To właśnie fryzura w znacznym stopniu determinuje nasz wizerunek, a gdy możemy poszczycić się zdrowymi kosmykami, czujemy się pewniej i atrakcyjniej. Jedną z najczęstszych dolegliwości skóry głowy jest łysienie plackowate – czyli strefowy zanik owłosienia, który może występować zarówno na skalpie, jak i na innych partiach ciała – brwiach i rzęsach, pachach, a nawet w okolicach intymnych. 

Czym jest łysienie plackowate oraz w jaki sposób jest ono diagnozowane? 

W momencie, kiedy po raz pierwszy zauważysz miejscowe ubytki włosów na skórze, powinieneś zastanowić się nad odwiedzeniem gabinetu trychologicznego. Jest to bowiem najbardziej typowy objaw łysienia plackowatego. Choroba ta spowodowana jest nieprawidłową strukturą mieszków włosowych, które przyczyniają się do powstawania stanu zapalnego. W jego konsekwencji na owłosionej skórze możemy dostrzec kilkucentymetrowe ogniska łysiny w kształcie placków. 

Leczenie tego schorzenia odbywa się pod opieką trychologa, który dokładnie zbada przyczynę problemu poprzez wnikliwe badanie skóry głowy (metodą trichoskopijną bądź przez biopsję) oraz przeprowadzenie wywiadu. Po postawieniu diagnozy, lekarz włączy odpowiednie preparaty – o działaniu miejscowym bądź ogólnoustrojowym. 

Leczenie łysienia plackowatego – Kraków 

Formuła środków stosowanych w leczeniu ogólnym opiera się na substancjach takich jak np. glikokortykosteroidy czy cyklosporyny. Kuracja miejscowa włącza specjalistyczne preparaty sterydowe, występujące pod postacią maści, kremów, wcierek czy żeli. Niekiedy trycholodzy po dokonaniu badania zalecają także wykonanie zabiegów w profesjonalnych, gabinetowych warunkach, takich jak np. mezoterapia igłowa, terapia DCP czy osocze bogatopyłkowe. 

W Krakowie, w klinice dr Małgorzaty Fuchs świadczona jest pomoc w zakresie leczenia chorób o charakterze dermatologicznym oraz trychologicznym. Pacjenci cierpiący na łysienie plackowate mogą liczyć na to, że w placówce zostaną im wykonane wszelkie niezbędne badania, a włączone leczenie będzie dobrane do rodzaju ich dolegliwości.

O Autorze

Małgorzata Fuchs

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Szkolenie specjalizacyjne odbywała w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Klinikum Dortmund, w Niemczech. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Szpitalu Naukowym Uniwersytetu w Münster oraz prywatnych centrach medycznych, tym w prestiżowej klinice przeszczepu włosów i trychologii medycznej “Hairmedic” w Dortmundzie.

Może Cię zainteresować